Leiutajate abimees aastast 2009
RSS icon Home icon
 • 12 Nõuannet igale leiutajale

  Posted on jaanuar 7th, 2016 Leo Siemann No comments

  Tunduvalt lihtsam on leiutada kui sul kõik abistruktuurid olemas ja meeskond seljataga. Nõnda toimetatakse pea kõigis maailma teadusasutustes ja suurfirmades kus R&D osakondadesse paigutatakse miljoneid ja isegi miljardeid dollareid. Tulemusi näeme käepeal tiksumas, teepeal kihutamas ja taevas lendamas. Sellest räägivad meile ilmekalt ka Discovery Science ja mõned teised põnevad Tv kanalid. Juhul kui aga Sinul eraisikuna tekkib üks asjalik tehnoloogiline mõte kuid pole sääraseid meetmeid ja struktuure, mida siis peale hakata? Kuidas end kaitsta leiutise varguse eest ja jõuda siiski maailma? Toon ära siinkohal 12 nõuannet kuidas võiks Eesti oludes edasi liikuda:

  1. Hoia oma idee konfidentsiaalsena – Tähendab, et ära räägi sellest avalikult meedias, internetis ega kusagil ideekonkursil enne kui oled ta ära kaitsnud ! Muidu kaotab su leiutis või lahendus uudsuse ja seda ei saagi enam üheski patendiametis registreerida. Lisaks varitseb veel oht, et koopia ehk copycat’ kusagil enne valmis saab kui sinu orginaal. Seetõttu on oluline allkirjastada konfidentsiaalsusleping ehk NDA (Non Disclosure Agreement) enne kui kellegile oma ideest rääkida võib.

  2. Uuri asja – Googleda ja tuula kõikvõimalikes andmebaasides, et näha kas su möte on ikka tõepoolest uudne. Vaata lahtiste silmadega ringi ka Ebays ja teistes neti- ning pärispoodides. Suhtle ekspertidega.

  3. Ole ettevaatlik suurfirmade ja ideekonkurssidega. – Lihtne on minna sisse lips ees mõne suurfirma kontorisse ja oma idee ära rääkida. Hoopis raskem on aga hiljem tõestada, et see oli esialgselt just sinu oma… Sama kehtib ka kõikvõimalike nuti-konkursside suhtes. Olulised märksõnad siinkohal on intellektuaalomandi kaitse ja konfidentsiaalsusleping.

  4. Ära karda eksperte.  Eesti Patendiamet ja patendivolinikud tegelevad igapäevaselt tehnoloogiliste lahenduste uurimise ja kaitsmisega. Neil on ka otsene kohustus tagada konfidentsiaalsus oma klientide ees.  Samuti võid sa vabalt ühendust võtta minu või eraleiutajatega Eesti Leiutajate Liidust, kes on sääraseid asju juba varem kogenud. Nii et sa ei ole mitte üksi sellel teel. Liidu koduleht on www.leiutaja.ee

  5. Mõtle, kas su leiutis või lahendus on ka reaalselt teostatav ?  Siinkohal võid nõu küsida  mõnelt insenerilt kuid oluline on jätkuvalt konfidentsiaalsuse tagamine.

  6. Ära raiska aega vaid tegutse ! Sarnaseid mõtteid võib tekkida inimestel samal ajal maailma eri paigus. Leiutise seisukohast lähtudes on aga oluline, kes neist inimestest antud idee esimesena patenteerib ehk prioriteedi saavutab. Siinjuures on määrav just Patendiametile avalduse esitamise ehk prioriteedi kuupäev. Arvestades Eesti väiksust, on Euroopa patent üsna mõistlik lahendus. Maailma vallutamiseks on juba oluline PCT ehk maailmapatent mida saad taotleda WIPO vahendusel. Eesti Patendist piisab juhul, kui ainult siinsel turul tegutseda soovitakse. Kui oled Eesti patendi sisse andnud , siis on aasta jagu aega, et Euroopa või koguni maailma patenti sinna otsa vormistada. Prioriteedikuupäeva saamiseks piisab ka kasuliku mudeli taotlusest. Patendiamet korraldab leiutise- ja intellektuaalomandi õiguskaitse seminare ning annab tasuta nõu leiutise vormistamisel, mida olen ka ise korduvalt kasutanud. Kuid üldjuhul on ikka nõnda, et kui sa nö vettpidavat patenti soovid, millega Euroopat või maailma vallutama minna, siis peaksid endale patendivoliniku palkama.

  7. Taotle riiklikku finantstoetust oma uudsele ettevõttele. Abi võib küsida maakondlikest arenduskeskustest, kus toetuse suurus alustavale ettevõttele on kuni 5000 eurot. Lisaks võib abi taotleda EAS’ilt innovatsiooniosakutena 4000 euro väärtuses. Kui juhtud olema töötu, siis alustav ettevõte saab abi  isegi töötukassalt.

   
  8. Küsi abi prototüübi ehk esimese valmis mudeli ehitamiseks Stardirahastult  PrototronSealt edasi tuleb sul  endal see asi ka reaalselt valmis ehitada või siis selleks prototüübimeister leida. Tunnen ka sääraseid inimesi nii kodumaal kui rajataga. 

  9. Kui intellektuaalomand on kaitstud, siis tutvusta oma leiutist või lahendust Ajujahil, TeamLab-il, Garage48-s või mõnel teisel ideekonkursil. Seal saad sa ka moodustada oma meeskonna ja välja töötada ärimudeli millega edasi liikuda. Märksõnaks ikka tootearendus. Kui meeskond loodud ja tootearendus käimas, siis võiksid mõelda ka kusagil inkubaatoris pesitsemisele. Neid on tänases Eestis mitmeid: Tehnopol, Ülemiste, Loomeinkubaator, Buildit jt.

  10. Räägi disainerite ja turundus-inimestega , et oma toodet edukalt müüa. Hea tootedisain on müügi juures üsna oluline osa.  Lisaks võid ühendust võtta ka Eesti äriinglite ühendusega ESTBAN , kes on huvitatud eelkõige kõrge kommerts-väärtusega ideedest. Inglite ja disaineritega on mul ka omal isiklikud kontaktid täiesti olemas.

  11. Leia võimalus oma toote tutvustamiseks ka väljapool Eestit. Selleks on sobivad erinevad üritused nagu näiteks leiutiste- ja tehnoloogiamessid, konkursid ja endastmõista ka internet. Kui vajad abi, siis võid julgelt küsida. Olen korduvalt esindanud Eesti leiutajaid välisnäitustel Soomes, Rootsis ja Inglismaal  ning teen seda ka tulevikus. Kui oled käpp, siis anna märku.

  12. Ole ikka positiivne ja usu endasse! Siis suudad ka oma tee lõpuni käia. Patenditaotluse esitamisest kuni selle grantimiseni kulub keskeltläbi 3,5 aastat. Esmaseks tootearenduseks ja liinile jõudmiseks läheb aasta. Ärimudeli korralikult töölesaamiseks vähemalt aasta või isegi paar.  Kui kõik see aeg kokku liita, siis paistab vähemasti 5 aasta jagu tööd olevat enne kui valmis vilju maitsta saad. Seega on üsna oluline püsida fookuses ja suhelda inimestega, kes midagi säärast on oma elus juba varem korda saatnud. Viimaks, kui su leiutis on granditud, saad sa mõelda ka selle litsentseerimisele või isegi müügile. Enne seda aga üldjuhul investoritel huvi puudub, sest puudub ju ka omand mida nad osta või mõnel muul moel ekspluateerida saaksid. Järelikult aitab sind idufaasis vaid üks vinge ärimudel, millele mõni investor õla alla paneks. Seda muidugi lootuses vähemalt 2 või enam korda sinu leiutise pealt teenides …

  Hääd nokitsemist ja peatse kuulmiseni !

  Leidur Leo  

  PS.  Kui sa vajad nõustamist leiutiskaitse ja publitseerimise osas, siis saada mulle eMail: leo@leiutaja.com

  * Lugu  ilmus  esmakordselt 16.märtsil 2013 . Taasavaldatud  2. juulil 2018. A.D.

  Comments are closed.