Leiutajate abimees aastast 2009
RSS icon Home icon
 • Äri

  Äri ja Leiundus on vennad. Peamine sarnasus ehk siis perekonna nimi on neil Produktiivsus, sest mõlemad üritavad ju omal moel kasulikud olla. Leiundus töötab välja uusi ja effektiivsemaid lahendusi mida  Äri müüb. Äri müüb aga ikka kasumi teenimise eesmärgil, millest ta siis omakorda kokkulepitud osa tagasi Leiundusele maksab. Seega on nad just nagu seen ja sammal 🙂 

  Äri  põhimõte jääb ikka samaks sõltumata kehtivast reziimist. Maksud erinevad küll paiguti kuid kasumit aetakse taga ühte moodi igal pool. Kui aga kasumijaht mängust välja jätta on aga asjal nimetuseks hoopis heategevus ehk siis inglise keeles ‘Charity’ .

  Isiklikult mul suurem kogemus äri vallas puudub. Siiski olen ma olnud ühe väikese firma direktoriks Inglismaal, mis tegeles Hiina traditsionaalse meditsiiniga. Lisaks on mul ka oma väikefirma Eestis 7D OÜ , mis sai loodud justnimelt leiundustegevuse arendamiseks ja toetamiseks.

  Järgnevalt toon esile 10 punkti, mis on olulised  juhul kui oma äri mõtled alustada :

  1. Koosta  äriplaan.  Soovitan valmis teha enne kui sa äri registreerid.

  2. Tee kindlaks oma äri vorm.  FIE , OÜ , AS  või MTÜ  

  3. Leia oma ärile sobilik nimi .  Siinjuures on oluline alustada brändi nimega. Edasi tuleks vaadata kas ka vastav internetidomeen vaba on. Kui on siis tuleks need asjad kohe ära registreerida,  et Intellektuaalne Omand oleks kaitstud. Firma nimi võiks olla ka soovitavalt sama kui brändi nimi või vähemasti sisaldaks su brändi nime.  Sellisel moel saab olema su bränd tugevam ja nähtavam ka internetis, kus peamine turundusinfo tänapäeval levib. Kui aga analüüsida suuremate brändide nimesid ja domeene, siis peaks üsna selge olema millises suunas tuleks edasi liikuda.

  4. Registreeri oma äri .  Kui sa sellega päris ise hakkama ei saa , siis pole hullu. Eestis leidub ka firmasid , kes su formaalsused tasu eest korda ajavad.

  5. Kaitse oma Intellektuaalne Omand ja kindlusta oma äri.  Kui sul on kaup või teenus mida osutad, siis vajad sa ka kaubamärki. Kui disaintoode, siis vajad disainkaitset. Leiutise kaitseks on aga Patent või kasulik mudel. Kui tegu on ärimudeliga , siis uuri frantsiisi. Lisaks vaata, et su domeeninimed oleks ikka su oma nimel muidu võib pärast soovimatuid vaidlusi tekkida.  Mõistilk oleks ka kogu äri füüsilise vara kindlustamine .

  6. Ava Pangaarved kohalikus pangas. Soovitav on äriklient ja hoiuarve, kus siis raha ikka pisut kasvaks, et maksuaasta möödudes oleks mille pealt ka makse maksta. Kui palju juba seda pead sa aga ise arvestama.  

  7. Võta endale raamatupidaja. Kuigi selle teenuse eest tuleb sul maksta, ometi aitab ta sul pikas perspektiivis raha kokku hoida ja ärisse tagasi investeerida.

  8. Leia endale sobiv äripind.  Tänapäeval on võimalik rentida ka odavam äripind mõnes ettevõtlus-inkubaatoris näiteks. Küll on sellise pinna rentimine ajaliselt limiteeritud. Samas aga on sul olemas ametlik aadress ja ka parem võimalus kontaktide loomiseks. Juhul kui sul on tegu ainult internetipõhise äriga, saad sa seda teha ka oma magamistoast . Siiski on soovitav virtuaalne aadress luua kusagil ärimajas, et su firma näitaks ennast usaldusväärsemana.

  9. Propageeri oma äri ja usu sellesse mida sa teed .  Siinkohal on abiks koostööpartnerid, internet, messid, laadad, näitused jm. Kuid esikohal olgu ikka kvaliteetne toode või teenus mida sa müüd, sest ennekõike müüd sa ju usaldust !

  10. Tee seda kõike nii hästi kui sa vähegi suudad ja oskad, et oleksid üks parimatest ! 

  Inglisekeelset infot leiad aadressil  :  www.myownbusiness.com

   * Ülaltoodud soovitused põhinevad vaid mu isiklikul kogemusel.  Kui  sa hakkad oma äri ajama, oleks mõistlik professionaalset abi otsida.

   

  © Leo Siemann 2020.