Leiutajate abimees aastast 2009
RSS icon Home icon
 • Eesti Leiundusnäitus 2018 tegi otsa lahti

  Posted on oktoober 22nd, 2018 Leo Siemann No comments

  See oli nüüd esimene kord kui säärane leiutiste näitus Eestis teoks sai. Samas on ka tähelepanuväärne, et Eesti Leiundusnäitus toimus just Eesti 100 sünnipäeva puhul. Näitusel tutvustasid oma päris leiutisi päris leiutajad ja kõnelesid oma ala eksperdid. Euroopa patendivolinik Margus Sarap rääkis sellest kas ja kuidas oleks parem oma leiutist patendiga kaitsta.  Soome Leiutajate Rahvusliku Föderatsiooni (FINF) juhataja Maunu Korpela võrdles aga eraleiutajate olukorda töösturite vaatenurgast. Näitusel oli ühtekokku eksponeeritud enam kui 20 leiutist. Medaleid jagati 10 erinevas kategoorias ja välja anti ka rahva lemmiku auhind, mille osaliseks sai leiutaja Jason Munro Inglismaalt.

   

  2018 aasta kuldmedalid  jagati välja 10 erinevas kategoorias :

  1. KESKOND –  Vesiniklahendus mootoritele – Ecomotus Ltd / UK – Jason Munro

  2. KATASTROOF –  Impuls tulekustuti – Pulstech OÜ  – Allan Ventsel, Kalle Köömnemägi, Ardo Pärna ja prof. Vladimir Zakhmatov

  3. MEDITSIIN – Microgenerator EHF – Valeri Aljas

  4. MAJAPIDAMINE – Kalapuhastaja – Hando Kruuv

  5. MUUSIKA  – Akordne Vioola – Gabriel Passov

  6. VABA AEG ja SPORT  –  Cumulus paat – Kalev Essenson

  7.LOOMINGULINE DISAIN – Pärlitikandid – Siret Esko

  8. PARIM MATERJAL – Süsinikkiud – Erismet OÜ – Ben Einborn and Rinaldo Olberg

  9.TÖÖ JÄRELTULEVA PÕLVKONNAGA  –  Õpilasleiutajate Riiklik Konkurss  –  Eesti Teadusagentuur  – Margit Lehis

  10. LOOMINGULINE LAHENDUS  –  Arcallia  –  Kalle Köömnemägi ja Veiko Huuse

  Rahva lemmik :  ECOMOTUS Ltd. – Jason Munro ja Indrek Hallikmäe

  Näitusel oli eksponeeritud mitmeid leiutisi ja töötavaid prototüüpe, mille hulgas oli Raivo Pennaste ja Anni Vahtra mitmepolaarne magnetmootor, Valeri Aljase Biofor ja Ardo Pärna vertikaalne lennukitiibadest tuulegeneraator. Kohale oli tulnud ka tänase Eesti tuntuim eraleiutaja Hando Kruuv Tartust. Tema leiutatud Kalapuhastaja pälvis ka Ringvaate tähelepanu (30min : 50sek)  kus ta esimese näitusepäeva õhtul oma leiutist tutvustamas ka käis.  Kahjuks aga jäi muu meedia tähelepanu suht tagasihoidlikuks. Põhjuseks võib arvata pigem huvi meelelahutuse kui päris leiutiste vastu, mis meie igapäevaelu paremaks muudavad. Ise arvan, et tänaste ajakirjanike arusaam leiutistest ja intellektuaalomandist on nõnda madal, et ei suudeta isegi teemasse süveneda. Ometi, kui poleks leiutisi siis poleks meil püksegi jalas ! Fakt on ka see et igale poole kus me enda ümber vaatame, paistavad meile vastu leiutised. Nii mulle tundub, et siinkohal on tõepoolest tegemist arusaamatuse ja oskamatusega antud teemat põhjalikumalt käsitleda.

  Teine asi miks huvi säärase näituse vastu just väga suur pole on see, et ainult 2-3% leiutistest suudavad turule jõuda. Seega on katsetamist palju enne kui toode lõpuks müügikõlbulikuks saab. Kes see viitsib? Selleks peab ikka eriline inimene olema, kes antud faasi läbida suudab ja oma leiutist mitusada korda katsetada ja tuunida jaksab enne kui sellest ükskord asja saab. Kuid fakt on ka see, et paljud uued tooted on justnimelt leiutised. Kui me neid luua suudame, loome me lisandväärtust. See aga on oluline faktor riigi majanduselus, millega meie eestlased just väga ei hiilga. Seetõttu leian, et oleks tarvis rohkem meie inimesi inspireerida, et sünniks enam uusi leiutisi, mis ettevõtlust elavdaksid ja seeläbi meile kasumit toodaksid ning Eesti tuntust maailmas ka parandaksid.

  Kui vaatame Eesti leiutisi läbi aegade, siis on näha, et vähemalt pooled neist, mis täna ilma teevad on tulnud justnimelt erasektorist. Nimetagem siinkohal Minoxit, T5-te, lainurk teleskoopi, Skaipi ja GrabCad’i. Kahjuks aga ei teinud siis ega tee ka täna riik just palju selleks, et need tublid leiutajad Eestisse jääksid ja aitaksid siin ettevõtlust arendada. Nõnda lahkusid Eestist Walter Zapp, Karl Papello, Bernhard Schmidt, Toomas Paiste ja veel teisedki tublid leiutajad esimese Wabariigi  ajal ja eks neid on lahkunud mitmeid ka tänasest Eestist. Leian, et selline inimressursi raiskamine ei ole Eesti sugusele väikeriigile lubatav. Peame märkama iga oma talenti ja teda toetama, et Eesti kosuks ja kasvaks tugevaks riigiks. Seetõttu leian et igaaastane leiundusnäitus on oluline et neid inimesi ühendada, tunnustada ning leiutajate, investorite ja töösturite vahelisi kontakte arendada.

  * Eesti Leiundusnäitust 2018 toetas ettevõtja Veiko Huuse ja leiutajaid ning investoreid ühendav platvorm Arcallia, millest me juba lähiajal kuuleme. Loodan, et ka riik suudab asjale lõpuks pihta saada ja Eesti Leiundusnäitust omaltpoolt toetada.

  Tehtud said ka mõned intervjuud. Esimene neist leiutaja Ardo Pärnaga :

  Ja teine leiutaja Kalev Essenson’iga , keda usutles Veiko Huuse :

  * Artikli kirjutas Leo Siemann.  Inglikeelse loo leiate mu kodulehelt  “Estonian Inventor”  🙂

  Comments are closed.