Leiutajate abimees aastast 2009
RSS icon Home icon
 • IO

  ehk siis  INTELLEKTUAALNE  OMAND on asi millest tuleb rääkida avalikult ja varakult, et ka koolilastel oleks selge, millega on tegemist.

  See ei ole enam mingi saladus, et ühe äri alustamiseks peavad olema need asjad korras. Oluline on teada et I.O. hõlmab ennas mitmeid tahkusid. Sinna alla kuuluvad  autoriõigused, kaubamärgid, frantsiisid, kasulikud mudelid, patendid, arvutiprogrammid, domeeninimed, disain ja topograafilised tähised.  Inglisekeelne vaste on INTELLECTUAL PROPERTY. Räägitakse ka asjast nimega INDUSTRIAL PROPERTY ehk TÖÖSTUSOMAND  kuid see on vaid osa IO-st Pariisi 1883.a. konventsiooni alusel. Lihtinimese jaoks on oluline ikkagi Intellekutuaalne omand ja teadmine kuidas viimane võiks talle isiklikult kasulik olla.

  Kasulikkus sesineb aga produktiivsuses. Nimelt kui sul on õigused patendile, kaubamärgile või muusikapalale, siis on sul vöimalik neid ka müüa või litsenseerida. Tänapäevased müügitehnikad aga põhinevad teadupoolest kasumi teenimisel. Neid väärtusi võib ka kinkida ning annetada kuid sellisel juhul ei ole tegemist mitte äri vaid heategevusega.

  Kindlasti on oluline need mõisted enda jaoks selgeks teha, ükskõik kas sa töötad siis kellegi firmas või mõtled juba oma äri looma hakata .

  http://et.wikipedia.org/wiki/Kategooria:Intellektuaalne_omand

  http://et.wikipedia.org/wiki/Tööstusomand

  Hea selgituse Intellektuaalomandist annab sulle ka

  Intellektuaalomandi Õppematerjal   🙂

  * Igal aastal 26. Aprillil tähistatakse Ülemaailmset Intellektuaalse Omandi päeva !

   

  © Leo Siemann 2020