Leiutajate abimees aastast 2009
RSS icon Home icon
 • Kas .est domeenil on lootust?

  Posted on jaanuar 5th, 2018 Leo Siemann No comments

  .est © Leo Siemann 2010

  Kui e-riigi ja küberturvalisusega on Eestis lood suht hästi, siis meie domeenimajanduse kohta seda kahjuks öelda ei saa. Eestil puudub täna rahvusvaheliselt ihaldatav kommertsdomeen, mis võiks meie riigi nähtavust internetis oluliselt tõsta ja lisaks ka kena kopika teenida.

  Mida on siis tehtud valesti?  Mulle tundub, et esmalt venitati meie riikliku tippdomeeni .ee avaliku lanseerimisega ülemäära kaua ning tõsteti selle hind mõtetult kalliks. See aga põhjustas rahva rahulolematuse ja massilise ülemineku .eu ning teistele välismaistele tipp- ja kommertsdomeenidele, mis tõi tookord ja toob tänaseni riigile majandusliku kahju. Teiseks pole .ee maailmas ihaldusväärne kuna tal puudub oma kommerts-niss, mis talle lisandväärtuse annaks. Samas kui USA firmale Verisign Inc. kuuluv, maailmas tänaseks enim müüdud domeen .com viitab kommertstegevusele ja selle naaber, Columbia tippdomeen .co  firmale, siis millele viitab .ee? Riigile, mis on alles poisike?

  Kui räägime Eesti kui riigi müügist, siis meenutagem siinkohal, et tänaseni pole suudetud isegi meile kõige olulisemat rahvusvahelist domeeni Estonia.com Nevise saarelt (UK offshore) koju tuua:  https://who.is/whois/estonia.com

  Aga milleks siis ikkagi Eestile see .est domeen kui .ee juba olemas on?

  Vastus sellele on lihtne: Nagu juba ütlesin, maailmas ei roki täna mitte USA-le kuluv tippdomeen .us vaid hoopis kommertsdomeen .com  Antud loogikast lähtudes oleks lootust ka .est tippdomeenil kenasti vedu võtta, kuna lisaks Eesti rahvusvahelisele tunnuselle maanteedel ja olümpiamängudel on see lühend inglisekeelsest sõnast “established” , mis annab .est domeenile lisandväärtuse. Samuti sobib see domeen kokku Peter Kentie EST konseptsiooniga, mille arendamisega ma loodan et lastakse mehel ükskord ka lõpuni minna.  Wikipedia andmetel  on EST lühendil tähendusi veelgi. Toon siinkohal ka mõned näited .est domeeni kasutamisvõimaluste kohta : fin.est , smart.est , bio.est , alkot.est , 1918.est 

  Kui nüüd meie kallid ametnikud sellest lõpuks aru saavad ja asjaga tõsiselt tegeleda, siis tuleks Eestil .est domeen niipea kui võimalik kasutusele võtta. Rääkisin sellest juba 2010 aastal  Eesti Päevalehes  kuid tundub, et kellegi asi see ei ole, et Eesti endale ühe korraliku tippdomeeni saaks, millel ka rahvusvahelist kommertsväärtust oleks.

  Ma võiksin .est haldamise õiguse ICANN ’ilt (the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) oma fima haldusesse küsida juhul kui Eesti riigil selleks huvi puudub. Olen seda protsessi juba ka tasapisi alustanud, sest usun et .est domeen on Eestile hea ja teeb meid edukamaks. 

  See on Eestil üks ärategemata asi, mis sai esmakordselt avalikus ruumis välja öeldud juba aastal 2010. Siis aga ei olnud meie riigihärradel aega asjaga tegeleda (Juhan Parts & co) kuna sahkerdati ja venitati parasjagu .ee domeeniga. Paar aastat hiljem pani aga ICANN .est domeeni lukku kuna ilmselt saadi aru selle võimalikust perspektiivist.  https://icannwiki.org/.est

  Kui palju siis .est võiks maksta? Arvan, et .est domeeni hind võiks jääda alla 10 usa dollari kuna ei ole ju mingit vabandust miks ta peaks rohkem maksma kui .com Pakun et kusagil 7-8 dollarit oleks täitsa mõistlik. Sunrise ehk lanseerimine võiks alata küll pisut kallimalt kuid aasta hiljem peaks .est tippdomeeni hind siiski stabiliseeruma.

  Seega leian et .est domeenil on lootust küllaga kui asja tõsiselt võtame. Ei ole saladus, et Google on .est domeeni haldusõigust ICANN ’ilt juba küsinud. Viimane aga olla selle paariks aastaks reserveerinud, et tippdomeenile sobivam kosilane leida. Kuid kosilaseks saab olla ICANN’i reeglite kohaselt vaid Eesti riik või selle ettevõte. Nii et meil on nüüd viimane aeg selle asjaga tõsiselt tegelema hakata. 


  Leo Siemann  

  leiutaja ja  Estonia100.com  webmaster.

  ___________________________

  * Ma ei teagi nüüd mida siinkohal arvata, igal juhul on tulemuseks see, et mu 27. detsembril 2017  Äripäevale saadetud arvamuslugu ilmus 9. jaanuaril 2018 vabandusega, et ta  Äripäeva arvamuskonkursile “Edukas Eesti”  kahjuks ei sobinud kuna tegemist olla uudsuse puudumisega…  Lugu ilmus lihtsalt arvamusloona Äripäevas : “.est-domeen rokiks maailmas”   Meenutan siis kallitele ajakirjanikele siinkohal veelkord, et orginaalsus ehk uudsus ( prioriteet ) on mu ideel täiesti olemas ja pärineb juba aastast 2010, mis oli kaks aastat enne seda kui Google .est domeeni taotles  ja vähemalt 5 aastat varasem kui Peter Kentie EST konseptsioon.

  Comments are closed.