Leiutajate abimees aastast 2009
RSS icon Home icon
 • Kuhu Kaovad Eesti Miljonid?

  Posted on detsember 26th, 2013 Leo Siemann No comments

  ©Associated Newspapers Limited

  Ajal, mil Eesti otsib jätkuvalt teed arenenud riikide hulka peame endalt küsima: Mis on see mida meil tarvis läheb, et sinna jõuda? Hoolikalt läbi mõeldes selgub, et tarvis läheb õige paljusid asju, mis vaid üheskoos ja järjepidevalt eksisteerides võivad viia lõpuks soovitud tulemuseni. Kindlasti on selleks olulised töökus, haritus, visadus ja järjepidevus kuid samas peame suurendama ka loovuse osakaalu riigi majandusarengus. Viimasel ajal on meil hakatud rääkima loomemajandusest aga sellest, kuidas riigi kodanikud saaksid ka tehnoloogilisele majandusarengule personaalselt hoogu anda palju veel ei kuule. Mõeldes nüüd esmalt sellele, millest tänases Eestist kiideldakse – IT sektorist ja idufirmade loomisest – tahan ma küsida: Kus kohast see idu siis õieti alguse saab? Loogiline vastus oleks ju et seemnest. See aga viitab omakorda leiutisele, uudsele disainile või teenusele millega turule minnakse. Asi millele soovin meie rahvateenrite tähelepanu pöörata on justnimelt see kuidas me nende seemnete ja idudega ehk siis intellektuaalse omandiga ümber käime.

  Aastatel 1932-1938 lahkusid Eestist teiste hulgas 2 meest, kelle tehnoloogiline looming oli väärt enam kui Eesti riigi aastane eelarve !! Need mehed olid: Karl Papello ja Walter Zapp.  Julgen väita, et mõlemad mehed olid oma ajastu geeniused, kelle leiutisi suudame alles tagantjärele õieti hinnata …

  Kahjuks aga ei suudetud tollal ega suudeta ka tänases Eestis säärastest inimestest õieti aru saada. Tulemuseks on jätkuv leiutiste ja muu intellektuaalse omandi leke  Eestist , mille tõttu kaotabki Eesti riik miljoneid eurosid ja seda igal aastal ! Kuid me ei kaota ju mitte ainult leiutisi vaid ka neid harukordseid inimesi, kes oma tehnoloogilise loomingu läbi võiksid Eesti riigile märgatavat majanduslikku kasu tuua. Samuti teeb muret madal intellektuaalomandi alane teadlikkus ühiskonnas ja ka IO vargus, mis ei olegi nii ebatavaline.  Täiesti saan aru kui nüüd mõnele ametnikule mu jutt ei meeldi kuid vaatamata sellele vajab see töö suures osas tegemist, et suudaksime antud lekke peatada. Mõni inime võib ju siinkohal öelda, et mis siis selles halba on kui meie ideed maailma lähevad? Kahju on aga just seetõttu, et nad sinna liiga vara lähevad, kus nad paremal juhul sealsete investorite poolt kommiraha eest üles ostetakse ja sageli ka hiigelkasumit teenima pannakse. Nõnda aga ei suuda väike Eesti oma osalust saavutada ja enne kui märkame on meie leiutis juba järgmisele investorile edasi müüdud ja nõnda ka võimalus läinud … Kes siis suudaks riiklikul tasandil neid asju korraldada nõnda, et me maa ei kaotaks oma geeniuseid  vaid võiks neid hoopis õigel ajal toetada?  Selleks, et nende andekate inimeste loomepotensiaali riigi majandusarengusse integreerida, peame looma senisest effektiivsemad toetusstruktuurid ja seda ka üksikisiku tasandil. On ju ilmselge, et pensonärist, invaliidist või õpilasest leiutaja ei hakka oma startuppi ehk idufirmat  asutama, et innovatsiooniosakuid EAS’ilt küsida saaks. Samas ei jätku ju sellest isegi mitte Europatendi taotlemiseks! Mis maailma minekust me siis räägime kui sellised tublid inimesed ei saa isegi elementaarset võimalust oma loomingut kaitsta, rääkimata prototüübist või tootearendusest.

  Comments are closed.