Leiutajate abimees aastast 2009
RSS icon Home icon
 • Mida teha kui tuleb idee ???

  Posted on oktoober 25th, 2012 Leo Siemann No comments

  © essentialsofnutrition.com

  Yess, ära tuli ! kuulsin mõni aeg tagasi ühte kena inimest hõiskamas. Mis asi? küsisin ma see peale. Idee tuli noh, vastas sõbrake ja säras rõõmust. Kuule, aga ütle mis ma nüüd sellega peale hakkan? oli ta järgmine küsimus…

  Nõnda võib tõepoolest juhtuda meist igaühega ja esmapilgul ei pruugigi teada kuhu auku või kasti äsja saadud idee sobib.     Statistiliselt tuleb inimesel elu jooksul aga 2-3 suuremat ideed millest võib isegi asja saada. Huvitav on siinjuures veel asjaolu, et samale ideele võivad tulla samaaegselt mitu inimest maailma eri paigus. Nõnda on vähemasti täheldatud paljude leiutiste puhul.

  Seega, kui sul tuluke peas süttib ja idee on mõistlik, siis ole hea ja tee see asi ära niipea kui suudad ! 

  Aga mida siis ikkagi teha kui sul üks asjalik idee tekkib? Esmalt peaksid sa endas selgusele jõudma, mis või kes seda ajendas ja kas tegemist on ikka uudse ideega?? Sealt edasi võiksid sa mõelda sellele,  millisesse intellektuaalomandi valdkonda su idee kuulub? Kas on tegu autoriõigustega, mis kaitset vajavad – kujutava kunsti, muusika, filmi või kirjanduse vallas? Või on see hoopis tehnoloogiaarendust nõudev leiutis või  lahendus mida kaitsta tuleks? Võibolla on see arvutikood,  kaubamärk või hoopis disainlahendus? Või siis hoopis sotsiaalne idee nagu näiteks “Teeme Ära!” mida peale kaubamärgi  suurt kaitsta ei saagi vaid tulebki lihtsalt ära teha !! 🙂

  Kui nüüd esmane uuring on tehtud, siis oleks kindlasti soovitav edasi mõelda sellele kuidas oma ideed kaitsta ehk juriidiliselt fikseerida enne kui kellelegi rääkima tõttad. Samas aga kui sul äriline huvi antud asja või lahenduse suhtes puudub , siis omatarbeks või sõbrale midagi valmis teha ei keela ju keegi. Vastuolu ilmneb tavaliselt alles siis kui seeriatootmiseks läheb ja turule minnakse. Turul võidab aga positsiooni see kelle IO õigused on kaitstud esimesena.

  Juhul kui nüüd tullakse üheskoos  sama lahenduse peale, siis on tegemist autorite ehk leiutajate grupiga, kes kokkuleppe alusel ka kaasautoritena registreeritakse.

  Nõnda siis – Sa oled nüüd oma idee juured tuvastanud, ta õigesse valdkonda paigutanud, esmase uuringu ära teinud ja otsustanud et tuleb ta ikkagi ära kaitsta. Kuidas aga seda teostada? Asi on  esmapilgul suht lihtne – Autoriõiguste kaitseks tuleb lisada oma teosele Copyright või siis selle tähis – © , nimi ja aasta. Kõik tehnilised lahendused ehk siis kasulik mudel või patent + disain, topograafilised tähised ja kaubamärgid on aga soovitav Eesti Patendiametis arvele võtta.

  Sellele järgnev samm oleks juba prototüübi ehk siis töötava mudeli valmistamine. Kui sul on seejuures  finantsabi tarvis siis üheks võimaluseks on esitada oma kandidatuur prototüüpimise rahastule Prototron. Teisalt tuleb aga leida mees või isegi meeskond, kes su protoüübi ka valmis teeb kui sul omal aimu ja võimu puudu tuleb. 🙂 Ka selles osas saan sulle nõu anda ja sobivad tegijad leida.

  Nüüd mis puutub publikatsioonidesse paberkandjatel, TV-s , raadios või veebis, siis selle asjaga tuleb oodata seni kuniks kaitse on sisse antud. Vastasel korral kaotab leiutis uudsuse ja patenti ei väljastata. Patendiamet avaldab sisseantud patendid 18 kuud hiljem Patendilehes. Kasulikud mudelid jõuavad publikatsiooni aga 6-12 kuu möödudes. Lisama pean veel seda, et sageli on hoopis soovitav leiutise avalikustamisega oodata kuna nõnda võidad aega võimalike konkurentide osas. Kindlasti ei tohiks oma ideed kusagile veebilehele või ideekonkursile välja raputama minna enne kui vähemasti kasuliku mudeli taotlus on sisse antud !

  Kaubamärkide puhul on aga varane publikatsioon üldjuhul parem. Selleks on Patendiametil olemas ka oma Kaubamärgileht.

  Kui sul on raha kuid vähe aega, et intellektuaalomandi kaitseprotsessi ise õppida, siis on soovitav  võtta appi patendivolinik. Samuti võib patendivolinikust olla suur abi sarnaste leiutiste otsingul ehk patendiuuringu teostamisel ja hilisemate paranduste ja täienduste tegemisel suheldes Patendiametiga. Juhul kui aga omal käel soovid edasi minna, siis ühteaegu põnev ja okkaline saab see olema ning kindlasti palju aeganõudvam kui algul arvata võis… Olen selle tee ise läbi käinud nii kaubamärkide, kasuliku mudeli kui ka patendi osas ja seda nii Eestis, UK-s ja USA-s ja võin kinnitada , et kerge see ei ole kuid hariv ja aeganõudev kahtlemata.

  Kui raha on vähe, et patendivolinikku palgata, uuringut teostada ja avaldust sisse anda, siis abi saab ka EAS-ist innovatsiooniosakuid taotledes. Abi suurus on aga max 4000euri , mis piisab küll nende toimingute teostamiseks Eestis kuid Euroopasse minekuks jääb ikkagi lahjaks ja seetõttu siinkohal Eesti riigi abile suurt loota ei ole …

  Kasuliku mudeli vormistamiseks, mis on tänases Eestis kiireim ja odavaim  leiutise õiguskaitse vorm saad sa aga appi võtta nn kasuliku mudeli mootori, mille leiad Eesti Leiutajate Liidu kodulehelt – www.leiutaja.ee 

  Patenditaotlust on võimalik eletrooniliselt esitada  EPA Online portaalis.

  Nüüd kuhu oma ideega minna kui sellele on kaitse esitatud sõltub juba sellest millega on parasjagu tegemist. Sa võid minna isegi otse töösturi juurde, sõlmides enne asjast rääkima hakkamist Konfidentsiaalsuse lepingu. Samas on meil ka mõned konkursid nagu näiteks “Ajujaht” või “Edukas Eesti”  kuhu kandideerida saab, et tähelepanu leida ja investoreid kaasata. Lisaks on meil ka mitmed inkubaatoreid, kus oma ideele kasvulava leida võib. Investorite kaasamiseks on aga soovitav osakute või isegi litsensimüügile mõelda. Kindlasti aitaks sellele kaasa ka loodav ettevõte ehk idufirma, mis su idee haldamisega tegelema hakkab.

  Kui oled aga juhtumisi oma ideega üksi jäänud või ei tea kuidas edasi liikuda, siis kirjuta mulle: leo@leiutaja.com  ja vaatame üheskoos, mis teha annab. Konfidentsiaalsus garanteeritud !

  * Kommentaarid “Eesti leiutaja”  FB  lehele palun !  🙂  

  © Leo Siemann 2012

  Comments are closed.