Leiutajate ingel aastast 2009
RSS icon Home icon
 • Mis tehtud , Mis teoksil ?

  Posted on January 28th, 2013 Hr. Leo Siemann No comments

  Maailmalõpp on möödas ja elame nüüd armuajal. Seoses uue algusega tekkis mul ka üsna loomulikult mõte tagasi vaadata möödunule ja jagada seda, mis on tehtud ja mis parasjagu teoksil.

  Eesti Leiutaja sündis aastal 2009. Idee aga hakkas idanema juba Jõulukuus 2008.  Kelle jaoks blogi , kelle jaoks portaal , minu jaoks aga koduleht ja omal moel ka leiutis.  Loomise vajaduse tingis asjaolu, et tollel hetkel ei olnud Eestis ühtegi veebilehte kuskohast lihtne inimene oleks leiundusealast abi saanud. Meile leiutajatele eluliselt olulise Patendiameti koduleht tundus aga vähemasti tollel ajal suht hall ja igav ning pealeselle veel ka tavakodanikule üsna raskesti arusaadav. Nõnda mul siis tuligi abiks võtta hoopis  UK Patendiameti koduleht, kus asjad palju selgemad näisid.

  Alustasin märtsikuus 2009 Inglismaalt ja loomulikult ka inglise keeles. Pool aastat hiljem küsiti aga minult juba üsna sageli, et miks ma emakeeles ei kirjuta ? Nõnda siis saigi viimaks loodud ka eestikeelne blogi, mis tänaseks portaali mõõdu välja annab. Oma esimese abikäe ulatasin aga juba enne kodulehe loomist 2008 aasta sügisel Hispaania päritolu leiutajale nimega Jesus Viscaino 🙂  Samal aastal sai  minust Eesti Leiutajate Liidu liige …

  Minu missiooniks on aidata üksik- ehk eraleiutajaid nii kodus kui ka välismaal. Selle tarbeks olen oma kodulehele kogunud infot Intellektuaalsest Omandist, mis hõlmab autoriõigusi, kaubamärke, disaini,  frantsiise, domeene, kasulikke mudeleid ja patente. Lisaks on tarvilik lingikogu, jooksevad RSS uudised ja kirjutan ka ise sellest, mis silma hakkab ja kõrvu kostab. Vajadusel annan ka konsultatsioone ehk siis esmaabi leiutise vormistamiseks, prototüübi tegemiseks, strateegia kujundamiseks, publikatsioonideks ja turule minekuks.

  Hr Passov ja Tiit Kikas Muusikaakadeemia Pillikojas Pealtnägijat tegemas …

  Möödunud aastate jooksul olen osa võtnud erinevatest leiutiste näitustest Rootsis, Soomes ja Inglismaal ning sealjuures abiks olnud ka mitmetele leiutajatele. Viimased neist on meile juba ka tuntuks saanud Hr. Gabriel Passov oma Akordse Vioolaga ja Raybike meeskond. Lisaks olen andnud intervjuusid nii raadiole kui ka televisioonile. Möödunud aastal suristasid kaamerat  Tallinna TV , Ringvaade  ja isegi Pealtnägija. 

  Suurepärase vastuvõtu osaliseks on saanud ka mu TOP10 parimatest Eesti leiutistest läbi aegade. Antud lehekülge on tsiteerinud mitmed Eesti tuntud tabloidid ja kasutanud ka Tallinna Teletorn oma leiundus- ja saavutusnäituse koostamisel. Mul oli au viibida ka Teletorni taasavamisel ja sellele eelnenud pressikonverentsil möödunud aasta kevadel. 

  Eriliselt heameel on tõdeda, et Eesti Leiutajast on saanud institutsioon, kellega arvestatakse isegi kodumaal. Nõnda on mul koostöö Eesti Leiutajate Liidu , IPEstonia , Eesti Disainerite Liidu , Eesti Heliloojate Liidu , QUIN Estonia , Eesti Patendiameti ja isegi peatselt avatava Intellektuaalomandi ja Tehnoloogiasiirde Keskusega (endine Patendiinfo Keskus). Samas pean aga tõdema, et huvi minu tegevuse vastu on välismaal märksa suurem kui kodumaal. Seda näitab ka mu lugejate arv, keda on tänaseks enam kui Inventorspotil ehk siis populaarseimal leiutiste veebilehel maailmas. Viimaks said aga ka kodumaised lugejad hoogu ja ületasid omakorda aastal 2012 USA ja UK lugejate osakaalu – 10k vs 8k  : )  Vähemalt sama oluline kui kirjatöö on minu jaoks ka Eesti leiutiste tutvustamine välisnäitustel ning Eesti leiutajate toetuseks mõeldud tugistruktuuri loomine. Viimase all pean silmas toetusmeetmeid patendiavalduse vormistamiseks Euroopa (EPO) ja maailma (PCT) majandusruumis, prototüübi teostust, turu-uuringut ja marketingi. Sest enamus leiutajad ei ole mitte ettevõtjad vaid pigem ikka loomeinimesed, kes säärast tuge hädasti vajavad !

  Kohtumine Läti Leiutajate Liiduga. Minu kõrval istuvad ELL President Hr. Aivar Kaljula ja juhatuse liige Hr. Marko Niitsoo , vastas aga kolleegid Lätist

  Möödunud aasta tegemiste hulka mahtusid lisaks Soome leiutiste aastanäitusel osalemisele ka minu väike kõne “Leiutaja osast innovatsioonis” Tallinna Ettevõtluspäeval ja kohtumine Läti Leiutajate Liiduga Restoranis Troika : )

  Üheks meie olulisemaks saavutuseks võin veel pidada ka seda, et Eestis on hakatud intellektuaalomandist rääkima ja viimaks isegi riiklikul tasandil. Alates möödunud sügisest on Justiitsministeeriumis  arutlusel IO seadusandlus ja võimalik isegi, et ka IO strateegia , mis on ülioluline ühe riigi majandusarengus. Jääb loota, et kui seadus viimaks valmis saab, siis ehk jõuab antud teema ka õpetamisele meie koolides mida soovitasin juba paar aastat tagasi Haridus- ja Teadusministeeriumile Postimehe  vahendusel. Ühise lobitöö tulemusel Leiutajate Liidu ja Quin Estoniaga  sai see protsess aastaid tagasi algatatud. Viimaks tulid ka ACTA ja autoriõiguslased, kes olukorda möödunud kevadel nõnda kenasti aktiveerisid , et suisa esimene IO Foorum Tallinna Ülikoolis maha peeti ! Seepeale läks ka valitsusinstitutsioonide jalgealune kuumaks ja pääsu enam polnud, sest kodanikualgatus oli oma töö teinud … Kui kaua aga IO seadusandluse väljatöötamisega veel venitatakse, see sõltub juba nendest, kes laua ümber istuvad. Ega siin jäägi nüüd muud üle kui paluda, et andku Jumal tarkust neile, kes meile seadusi teevad, et Eesti järg võiks ikka õitseda ja mitte vireleda !

  * Kui soovid minuga koostööd teha või vajad leiundusalast konsultatsiooni siis võta aga julgelt ühendust : leo@leiutaja.com  

  Minu loo inglisekeelne ja aasta jagu värskem versioon asub aga  SIIN  🙂

  Häid mõtteid ja tegusid teile kõigile soovides,

  Leidur Leo

  Comments are closed.