Leiutajate ingel aastast 2009
RSS icon Email icon Home icon
 • Nutikuse faktor on eduka Eesti võimalus.

  Posted on September 30th, 2012 Hr. Leo Siemann No comments

  “Äripäev” 24.09.2012

  Lugesin hiljuti  ”Eduka Eesti”  ideekonkursi kohta ajalehest “Äripäev”, mille ulatas mulle naabriproua Eva, kui me parasjagu bussiga Kuusalust pealinna poole sõitsime. Täitsa lahe, et selline konkurss on EMT, Tallinna Kaubamaja ja Sampo poolt ellu kutsutud ja isegi rahalised preemiad – 10 000, 3000 ja 2000 euri parimatele välja pandud !! Toon siinkohal avalikkuse ette ka oma pisukese idee , mille hiljuti Äripäevale edastasin:

  “Nutikuse Faktor – Eesti tegijaks no.1 ! “

  Kuna Eesti Riigi tootmisvõime kaupade ja teenuste osas on madal, siis teen ettepaneku panustada just meie loomisvõimesse ehk nutikuse-faktorisse. Hiljutine disainikonkurss “Bruno” näitas selgelt, et suudame jätkuvalt teha maailmatasemel disaini ja leiutisi. Nüüd oleks aeg õppida selgeks ja õpetada ka oma lastele kuidas seda kõike omandina kaitsta ja maailmaturule viia. Kui eelnevalt käis Juko-Mart Kõlar /EBS/ välja idee “Igale eestlasele oma ettevõte” siis minu ettepanek on sisuliselt pisut tagasihoidlikum –  igale eestlasele intellektuaalomand.
  Ega me peagi ju kõike siin väikeses Eestis tootma. Hoopis olulisem on, et teame kuidas intellektuaalseid väärtusi luua, kaitsta ja neid  ka raha teenima panna. Pean silmas just autoriõigusi, kaubamärke, frantsiise, domeene, disaini, tööstusdisainlahendusi ja patente. Just need väärtused on taastootva ja kaugele ulatuva mõjuga, mis ka välisilmale muljet avaldavad ja raha maksma panevad. Oleks aeg viia õpetus intellektuaalsest omandist kõigisse Eesti koolidesse ja äridesse, et suudaksime lisaks transiidile tegeleda senisest enam uute toodete ja teenuste loomisega. Tootmine ise võib ja peabki toimuma enamus juhtudel välismaal kuid i.o. õigused kuuluksid ikka Eestile – ehk siis Designed in Estonia, Assembled in China : o) 
  Seetõttu teen ettepaneku kasutusele võtta  n-faktor ehk siis nutikuse faktori , mis oleks võrdeline kaitstud intellektuaalse omandi hulgaga per capita  :)   ehk siis  1nf = 1io/pc   kus * nf näitab indiviidi aktiivsust intellektuaalomandi suhtes, mis on mõõdetav, patentides, kasulikes mudelites, kaubamärkides, disainlahendustes ja autoriõigustes teostele ning taiestele.
  Antud suurust saaksid arvesse võtta kõik tööandjad ja institutsioonid,  kes erinevaid spetsialiste värbavad, mis omakorda viitaks sellele kuivõrd loomingulise ja ettevõtliku inimesega on tegemist.
  Võidame ühiskonna teadlikkuse kasvu ja IO registreeringute arvu suurenemise, mis omakorda elavdab majandust tuues Eestile sisse lisaraha  riigilõivu ja muude maksude abil.

  Räägin leiutaja rollist innovatsioonis ja antud valemist ning selle toimest Eesti majandusele lähemalt teisipäeval Olümpia Hotellis ettevõtluse päeva raames, kus esinen 10min sõnavõtuga peale kella 2te  :P

                                                  ”Nutikas Eesti on Edukas Eesti !” 

  © Leo Siemann 2012,  www.nokitseja.com

  Saada ka sina oma idee Eduka Eesti heaks !  arvamus@aripaev.ee

  Comments are closed.