Leiutajate abimees aastast 2009
RSS icon Home icon
 • SkyWay on täiuslik alternatiiv Rail Baltic’ale

  Posted on veebruar 19th, 2019 Leo Siemann No comments

  Arvab Eesti Leiutajate Liidu liige Veiko Lillevälja ja kirjutab meile sellest lähemalt nõnda :

  Tehnoloogia areng võib tuua isiku arengu ja liikumise kiirenemise. Juba aastaid on eestlaste teadvust kõitnud idee, mille eesmärgiks ühendada Tallinn Euroopaga, kasutades selleks raudteed. Tegemist on projektiga , mille ehituse eeldatav maksumus tänasel päeval on 5.8 miljardit eurot ( 1 ). Rail Baltic  lubab meid sõidutada Tallinnast Leedu-Poola piirile kiirusega kuni 234 km/h ( 2 ). Balti riikide juhtide jaoks tundub see projekt olevat elulise tähtsusega, ka elanikele tuleb kiire ühendus Poolaga pigem kasuks.

  Vaatamata õilsale ideele on Rail Balticu projekti alates avalikustamisest saatnud tugev rahva vastumeelsus kõigis kolmes Balti riigis. Eestlastele ei meeldi, et raudteega lõigatakse meie kodumaa keskelt pooleks, seades sellele 213 kilomeetrise rauast ussi laiusega 66 meetrit ning rikkudes sellega loendamatud elukeskkonnad meie metsades ja soodes. Raudtee ehitusega kaasneb ligi 600 perekonna kodude, äride, põldude jms hävitamine, kokku mõjutab protsess ligi 800 kinnistut. Kodanike rahulolematusele vastas riik seadusega, mis võimaldab valitsusel vajaminevad maad sundvõõrandada senisest lihtsamini ( 3 , 4 ). Rail Balticu vastane meeleavaldus. Samal ajal, kui Baltikumis toimuvad vaidlused selle üle, kas ehitada siia 19. sajandist pärinev transpordisüsteem, valmistutakse Araabia Ühendemiraatides samuti uue transporditehnoloogia kasutuselevõtuks ( 56 ).

  SkyWay on mõneti tuttav tehnoloogia, mis kulgeb maa kohal postidel ( 7 , 8 ). Tänu sellele eripärale iseloomustab “Taevatee” süsteeme erakordselt väike maakasutus: kandepostide maksimaalne vahemik võib ületada 400 meetrit. Sellisest faktist huvitusid ka Araabia Ühendemiraatide tehnoloogid ning Siemens juht Saksamaalt, kuna uute sertifitseeritud materjalide kasutamisel on ehitus-, teede- ja sillaehitus ettevõtetele suurepärased väljakutsed !

  Rail Balticu Eesti osa pikkuseks on 213 kilomeetrit, SkyWay vajab sellise vahemaa katmiseks ligi 50 ankur- ja vahetuge. Kõigile Eesti elanikele jäävad alles nende kodud ja maad, ühtlasi jääb pikas perspektiivis häirimata kogu Balti riikide õrn looduskeskkond. SkyWay Unibaik ja Unibuss on ettevõte, mis asub Valgevenes asuvas arenduskeskuses EcoTechnoPark . Nagu innovatiivsetele leiutistele kombeks, töötab ka SkyWay tehnoloogia ainult elektrienergial. Tulevikus toodab süsteem jõu ise päikesepaneelide ja tuuleturbiinidega. Boonusena on testid näidanud, et veeremite liigutamiseks kulub vaid viiendik toodetud elektrist, üle jäävat osa on võimalik salvestada ja müüa. Soodsamast elektrienergia hinnast võidavad kõik, ka need, kes SkyWay transpordisüsteeme otseselt kasutama ei hakka. Soodne on ka SkyWay tross-rööbastee rajamine. Võrreldes praeguse Rail Balticu projektiga ligi 25% odavam. Lisaks madalatele ehituskuludele on madalad ka SkyWay kasutamiskulud: kuna süsteem on automatiseeritud ja töötab tehisintelligentsi abil, puudub SkyWay veeremites vajadus juhtide järele. Energiatarve on samuti kaetud süsteemi enda poolt ja trass vajab oluliselt vähem hooldust ja remonti kui raudtee. Rail Balticu kasutuskuludeks on 2030-ks aastaks plaanitud 70.7 miljonit eurot, 2055-ks aastaks on see summa tõusnud juba 110 miljonini ( 9 ).

  SkyWay trassi kasutuskulud on ligi kolm korda madalamad kui raudteel. Balti riikide elanikele ja külalistele tähendab see Rail Balticuga võrreldes kordades soodsamaid hindu. Kuna taristuprojektide ehituse kulud katavad maksumaksjad, siis SkyWay projekti realiseerimine tähendaks ühtlasi ka madalamat koormust maksude maksjatele.

  SkyWay  esitles oma sõidukit “Uniljot” möödunud aasta septembris Berliinis, näitusel InnoTrans 2018.  SkyWay süsteemi tõeliselt magus osa selgub rääkides kiirusest, millega reisijaid ja kaupu punktist A punkti B vedama hakatakse. Mudelivaliku krooniks olev “Uniljot” on disainitud liikuma kiirusel kuni 500 km/h. Sõit Tallinnast Varssavisse kestaks umbes 2 tundi. Kiire sõidu muudavad mugavaks BMW luksusautodelt tuttavad massaažiga komfortistmed ja tipptasemel meelelahutus-süsteem.

  Uniljot on maailma aerodünaamilisim sõiduk, mille öhutakistuse koefitsient on 0,06.

  Igaveseks valukohaks maa peal kulgevate transpordisüsteemide puhul on kahjuks õnnetused, mida Eesti raudteedel juhtus 2017. aastal 22 korral ( 10 ). SkyWay kulgeb meetrite kõrgusel maa kohal, kus puuduvad ristmikud ja ülekäigurajad, see välistab peaaegu täielikult igasugused võimalused kokkupõrgeteks. Boonusena võivad SkyWay’ga liiklejad ära unustada seisakud ja ummikud teel.

  Tänasel päeval on eestlased ja meie Balti õed-vennad olukorras, kus kolliga on küll aastaid hirmutatud, kuid õnneks kolli veel kapist välja lastud pole. Valminud pole veel Rail Balticu eelprojektid, mille tähtaeg oli juba 2018. aasta esimeses kvartalis ( 11 ). Alanud pole ka maade võõrandamised, hetkel on Rail Baltic projekt veel ainult paberil. Tegusad kodanikud loovad petitsioone ja valgustavad rahvast ebakõladest Rail Balticu juures ( 12 ). 28. jaanuaril algas ühe Eesti uue erakonna korraldatav rahvahääletus , kus elanikud saavad väljendada oma meelsust miljardeid maksva raudteeprojekti suhtes, mis juba valmides amortiseerunud on ( 13 ). https://m.riigikogu.ee/fookusteemad/majanduskomisjon-saatis-rail-balticu-lepingu-eelnou-esimesele-lugemisele-2 )

  Samal ajal on igal soovijal võimalik proovida Valgevenes uusimat transpordimaailmas: tehnoloogiat, mis on juba peagi valmis ehitamiseks üle maailma ja tõotab selja taha jätta kõik meile teadaolevad ühis- ja eratranspordisüsteemid (14). Teades vältimatut vajadust loodustunnetusele ( AI3 ) osalesin iga aastasel ÖkoTehnoPargi koosviibimisel. Mul oli au kohtuda selle tehnoloogia autori, paljude leiutajatega kaasa arvatud hr. Emaenulsen ( AI1 ), arendajate ja visionäridega üle viikümnest riigist (15). Tutvudes tootmis- ja arendus komplekside tulemustega 3 nädala jooksul võin kinnitada, et on tulemas enamat, kui vaid logistiline lahendus. See saab olema uus rahvusvaheline telekommunikatsiooni rakendus, mis oma arengus ületab tänased teleportatsioonilised avalikud lahendused.

  Seniks aga tagasi kodukanti. SkyWay süsteem vajab vähem maad ja vähem raha, sõidab rongist mugavamalt ja turvalisemalt ja töötab 100% taastuval energial. Teeneka teadlase Anatoly Yunitskiy aastakümneid väldanud projekti realiseerumine annab märku uue ajastu algusest transpordimaailmas, ajastust mille võtmesõnadeks on automatiseeritud juhtimine, keskkonnasõbralikkus ja kiirus ( 16 , 17). Inimese ülesandeks jääb vaid istuda ja nautida sõitu!

  Küsimus on, kas Baltikum on maailmas esimeste seas, kuhu ehitatakse SkyWay või viimaste seas, kuhu ehitatakse raudtee? Rahva algatusliku rahastuse ja jagamise õiglasem rakendus SkyWay on jõudu kogumas. Projekteerimistega meeskonnas on eestlaste ( 18 ) rahvaarvu ületav liikmeskond ning oluliselt enam kui 400 inseneri ja leiutajat.

  Veiko Lillevälja
  leiutaja , SkyWay liige, eestlane , ( AI5 ), visionäär
  Artikkel on kirjutatud vabast tahtest ja tuginedes avalikule infole.

  Comments are closed.