Leiutajate abimees aastast 2009
RSS icon Home icon
 • Top 10

   

  ehk 10 parimat Eesti leiutist läbi aegade 

  Autor : Leo Siemann  /  aastast 2009  

   

  Eesti Leiutaja TOP10 on Eesti leiutiste ametlik edetabel, mis publitseeriti esmakordselt ajakirjas “Inseneeria”, 2013 aasta septembrikuu väljaandes. 

  * Edetabel on kuulatav ka   Leidur Leo Podcastina 🙂 

   

  1.    SKYPE

  2.    MINOX  KAAMERA

  3.    PAPELLO T5 

  4.    SCHMIDTI TELESKOOP

  5.    ME-3  PIIMATOOTED

  6.    Dr. SEPPO REIELUUKAELA FIKSAATOR

  7.    PAISTE TALDRIKUD

  8.    SILIKATSIIT  ja  AU-8

  9.    DFK LIIM 

  10.  MYOTON

   

  ___________________________________________________

   

  1. SKYPE . Arvutiprogramm, mis võimaldab helistada interneti vahendusel. Programmi kirjutasid kolm eesti meest : Ahti Heinla Priit Kasesalu ja Jaan Tallinn. Kuna aga viimane neist patentidesse ei usu , siis hr Tallinna nime seal ka ei leidu. Skype esimese põlvkonna patendid asuvad  Euroopa Patendiameti arhiivis

   

  Family list
  12 application(s) for: EP1649676 (A2)
  12 PEER-TO-PEER TELEPHONE SYSTEM in my patents list
    Inventor:  HEINLA AHTI [EE] ; KASESALU PRIIT [EE] Applicant:  SKYPER LTD [GB] ; HEINLA AHTI [EE] (+1)
    EC:   H04L12/14H04L29/06; (+3) IPC:   H04L12/14; H04L12/50; H04L29/06; (+11)
   
  Publication info:   WO2005009019 (A2) – 2005-01-27
    WO2005009019 (A3) – 2005-04-28
  Priority Date: 2003-07-16

  Data supplied from the espacenet database — Worldwide

  Abiks neile kolmele oli veel üks tubli insener – Toivo Annus. Läänemaailmas peetakse Skype asutajateks aga rootslast Niklas Zennström ’i ja taanlast Janus Friis ’i . Asja selgituseks pean siinkohal siiski lisama , et vahet tuleb teha sõnadel leiutaja ja asutaja ehk siis inglise keeli : Inventor and Founder. Nii võibki järeldada, et Skyper Ltd. asutasid Niklas ja Janus kuid programmi Peer-to-peer telephone system and method kirjutasid Ahti, Jaan ja Priit keda aitas Toivo. Kõiki kuut meest peetakse aga Skype asutajateks ja see on ka igati arusaadav miks.

  Skype alustas tööd 2003 aasta augustis.  Tänaseks on Skype kasutajate arv kasvanud 300 miljonile kuus.  Rekordarv online kasutajaid oli aga 17.01.2011 – enam kui 24 miljonit ! Koduleht : www.skype.com

   

  2. MINOX kaamera suurusega 12,5 x 28 x 75mm oli tollel ajal kõige pisem fotoaparaat maailmas, mis võeti kasutusele spioonide poolt. Minoxit sai näha isegi 1969 aasta Bondi filmis 🙂 Leiutajaks Balitsakslasest eestlane  Walter Zapp. Esimese puidust prototüübi valmistas hr. Zapp juba 1932. aastal. Esimese 17,000 eksemplari seeria tootis Riia VEF 1938. aastal kuna Eestis sobilik tööstus puudus. Pärast sõda aga jätkus tootmine juba Saksamaal Wetzlaris , millele järgnes ka ülemaailmne tunnustus.

  Koduleht :  www.minox.de   ja showleht :  www.jamesbondlifestyle.com

   

  3. PAPELLO TULEJUHTIMISSEADE T5.  Viljandimaalt Pärit leiutajat Karl Papellot tuleb meenutada tõepoolest kui tolleaegset Eesti Nokia autorit. Tema valmis konstrueeritud õhutõrjekahuri tulejuhtimisseade võimaldab lennukimüra järgi määrata viimase asukoha ja ennustab ka ette tolle liikumise trajektoori. Andmed edastatakse kahuri juhtseadmesse … Selline leiutis oli tolle aja kohta ennekuulmatu ! Tellimusi esitasid Briti– ja Rootsi kaitseministeeriumid ning USA armee. Viimaks jäid asja uskuma ka Eesti oma Kaitseväe ametnikud ning võtsid relva kasutusele. Lisaks leiutas Papello ka “elektroonilise kõrva “, mis võimaldab suurtükipaugu järgi kindlaks määrata patarei asukoha. Rootslased esitasid Papello kahuri tellimuseks 4 eksemplari, mida siinsed pangad ei olnud nõus garanteerima. Selle tulemusel lahkus Papello 1932.aastal Eestist Saksamaale Carl Zeissi firmasse, kus temast sai tunnustatud insener. Karl Papello nimele kuulub üle 100 patendi.

   

  4. SCHMIDTI TELESKOOP. Leiutajaks siis aastal 1930  Naissaarel sündinud Eesti optik Bernhard W. Schmidt. Tema omapäraks oli asjaolu, et poisina kaotas oma parema käelaba juhtunud õnnetuse tõttu. Vaatamata sellele oli noormehe tähelepanu ja pühendumus optikale nõnda suur, et saabus ka maailma tasemel avastus ja leiutis. Nimelt avastas Bernhard optilisi klaase lihvides võimaluse muuta teleskoobi vaateväli tunduvalt laiemaks. Tol ajal olid võimalikud vaid suht piiratud astronoomilised fotod. Schmidt i tehtud teleskoop aga võimaldas läbimurde vigadeta taevaavaruste pildistamiseks. Maailmakuulsaks sai aga Schmiti teleskoop oma 15 aastat hiljem USAs Mount Palomari Observatooriumis.

  Märksa avarama ja selgema pildi saad kui vaatad:  http://en.wikipedia.org/wiki/Bernhard_Schmidt

   

  5. ME-3 PIIMATOOTED. 1995 aastal avastati Eestis Tartu Ülikooli teadlaste poolt haruldaselt kasulik bakter – Lactobacillus fermentum ME-3 .  Töögruppi juhtisid prof. Marika Mikelsaar ja prof. Mihkel Zilmer. Töögrupi liikmed olid lisaks Epp Sonisepp, Tiiu Kullisaar ja Heidi Annuk. Antud probiootik omab üsna tugevat kahjulike mikroobide vastast efekti ja mõjub pärssivalt  Escherichia coli, Shigella sonnei, Staphylococcus aureus, Salmonella typhimurium, Helicobacter pylori suhtes.  Lisaks töötasid meie tublid teadlased välja ka meetodi millega saab toda kasulikku bakterit piimatööstuses rakendada. Patent kuulub Tartu Ülikoolile aastast 2001. Litsensi ostis aga AS “Tere” , kes seda tehnoloogiat nüüd ka oma tootesarjas edukalt kasutab.  2008 aastal hinnati antud avastust ja töötlemise meetodit Souli Naisleiutajate Maailmanäitusel kuldmedali vääriliseks. Sellega panid meie tublid naisleiutajad ennast ka maailmakaardile !

  Rahvusvaheline patenditaotlus on leitav  : http://www.wipo.int/pctdb/en/wo.jsp?wo=2003002131

  Rohkem infot : http://www.ut.ee/208148

   

  6. DR. SEPPO REIELUU-KAELA FIKSAATOR . http://www.google.com/patents/US4054955 . Tallinnas Tõnismäel töötav dotsent Arnold Seppo ( 1917-1980 ) ei olnud mitte ainult silmapaistev arst ja andekas kirurg vaid ka osav konstruktor. Tema leiutatud reieluu-kaela fiksaator sai tuntuks üle maailma. Publikatsioon ilmus aga ta oma raamatus “Metallic osteosynthesis of bone fractures” Tallinnas 1975.aastal. Kuid vene-aja eripäraks oli kahtlemata asjaolu, et N.Liidu kodanikel ei võinud ju patente olla. Sellised asjad kuulusid ikka riigile ja neid käsitleti kui rahva omandit. Arvestades olukorda kirjutas Dr. Seppo oma Reponaator-Fiksaatorist USA maineka ajakirja “Journal of Bone and Joint Surgery” väljaandjale.   http://www.ejbjs.org/cgi/reprint/59/2/279 . Dr. Seppo fiksaator patenditi USAs, Suurbritannias , Prantsusmaal ja Jaapanis. Lisaks luukirurgiale tegeles Dr. Seppo ka põletuste raviga. Tema retsepti järgi väljatöötatud salv on kasutusel tänapäevani ja rahvasuus tuntud ikka Seppo salvi nime all.  Kaitseväe-velskri praksise ajal oli ka minul haruldane võimalus A.Seppo kliinikus töötada. Kahjuks küll hiljem kliinik suleti amortisatsiooni tõttu ja selle asemele tehti hoopis justiitsministeerium. Põletusosakond viidi üle Keila Haiglasse ja jäsemete kirurgia endisesse Mustamäe Haiglasse. Tõnismägi 5a hoone seinale pandi aga 1997 aastal  Dr. Seppo bareljeef meenutamaks meie kuulsaimat arsti läbi aegade …

  7. PAISTE LÖÖKRIISTAD.  Esimesed Paiste taldrikud valmisid 1906. aastal ja need tegi Eesti muusik Toomas Paiste oma muusikainstrumentide parandus- ja müügitöökojas Peterburis. 1916. aastal Eestisse tagasi pöördudes läks aga lahti suurem tootmine ja eksport. 1940. aastal emigreerus perekond Paiste sõja tõttu Poola, sealt edasi Saksamaale ja 1957. aastal Sveitsi, kus kolmandat korda asutatud perefirma toodab kallimaid taldrikuid Tänaseni. Patendid hõlmavad ilma kellukeseta taldrikut-muusikainstrumenti, CuSn8 ehk pronksisulamit B8 taldrikute valmistamiseks, lainelisi taldrikuääri topelttaldrikute komplektis ja mitmeid muid uuendusi selle muusikariista juures. Koduleht: http://paiste.com

  8.  SILIKATSIIT ehk LAPREX on vast kõige tuntum leiutis, mis pärineb tollasest Nõukogude Eestist. Leiutajaks  Johannes Hint (1914-1985), keda tunti tollal kui Desintegraatori esimeest. Silikatsiit on ülitugev ehitusmaterjal mida valmistati Desintegaator- aktivaator ja UDA meetodil Aravetel, Järvamaal. Hiljem tehti Desintegraator meetodil töötavaid tehaseid mujalgi Eestis ja üle terve N. Liidu. Aastatel 1978-1981 arendati Desintegraatoris ka uudset biotehnoloogiat, mida kasutati toiduainete tööstuses. Valmis tehti esimesed Nõukogude Liidu probiootikumid AU-8 ja L-1 , mis levisid ka läände. Johannes Hint’i hea sõber, biotehnoloog Urmas Altmeri hakkas kasutama AU-8t Pärnumaal, Vändra piimatööstuses, kus ta valmistas sellega Eesti Juustu. Asja vastu tundsid huvi ka itallased, kes maksid Dessim Ltd ‘le litsensi eest 15 miljonit. Antud leiutise eest anti Urmas Altmerile ja Johannes Hint’ile Nõukogude Liidu Ministrite Nõukogu juures asuva Leiutiste ja Avastuste Komitee poolt tänukirjad ja maksti rahalist preemiat 10 000 rubla. Eesti Juustu retsept on õnneks säilinud tänaseni mida kasutab AS Estover. 

  Wikipedia andmetel on Johannes Hint ainus inimene, kes tollases ENSVs juhtis edukalt oma firmat Dessim Ltd, mis teenis miljoneid. Kuna aga venelased ei osanud selle olukorraga midagi peale hakata, siis panid nad ta Patarei vanglasse istuma, kus ta veetis oma kaks viimast eluaastat. Johannes Hint’i nimele kuulub 62 leiutist, 28 patenti ja üle 200 teadusliku artikli. Tema leiutised on tänaseni kasutusel  Venemaal, Saksamaal, Austrias, Jaapanis ja Ameerika Ühendriikides. 

  9. DFK LIIM. Eesti tuntuim põlevkivikeemik Agu Aarna ( 1915-1989) uuris põlevkivi koostist ja algatas uut liiki liimvalkude tootmise. Selle tulemusel sünteesis Tallinna Polütehnilise Instituudi meeskond uue liimi DFK , mille eest anti leiutajale isegi Eesti NSV teaduspreemia.  Tollane tööstus kasutas DFK-d suusatööstuses, veekindla vineeri tootmiseks ja isolatsioonmaterjalide liitmiseks metalliga. Leiutis saadeti Keemia-70 näitusele Moskvas, kus ta äratas huvi Jaapani Nagoya Oil Chemical firmale, kes 1976.aastal sõlmis litsensilepingu DFK – liimi tootmiseks. Aastal1982 ostis liimitootmise litsentsi ka Soome firma Neste Resins OY. Agu Aarna oli ka kauaaegne  “Mnemoturniiri”  tarkade klubi liige , mis oli eetris Eesti Raadios iga pühapäeva hommikul.

  10. MYOTON . Eelviimasele kuid mitte vähem auväärsele kohale tahaksin tõsta ‘Eesti lihasemõõtja’  Myotoni. Põhjuseks aga mitte niivõrd kasutajate arv kuivõrd hoopis nende profiil ja diagnostilise meetodi perspektiivikus. Nimelt võimaldab Myoton valutult mõõta  lihase toonust, elastsust ja jäikust.  Myotoni leiutajaks on bioloogiadoktor Arved Vain Tartust, kes juba 1980-datel formeeris teadlaste grupi, et uurida lihaste omadusi põhjalikumalt ja luua vastavad meetodid nende omaduste mõõtmiseks. Tänapäeval ongi selleks kasutusel termin müomeetria ja mõõteriistaks Myoton.  AS Müomeetrial on hetkel käsil tõsine uuenduskuur, et muuta toode  lihtsalt kasutatavaks ja kompaktseks. Euroopa Liidu Eurostarsi programmist saadud 11 miljonit krooni on abiks ja ühtlasi räägib ka tunnustusest . Kõrge profiiliga kasutajate hulka kuuluvad Euroopa Kosmoseagentuur ja Beijingi Spordiülikool ,  kes tegi juba enne Olümpiamänge selleks otstarbeks Myotonile oma labori ja ostis ära üsna mitu exemplari.  Myotonit kasutavad juba ammu ka mitmed mainekad Eesti tippsportlased ja meie Suusatiim. Rohkem infot leiab kodulehelt :  www.myoton.com

   

  __________________________________________________

   

  * Kahtlemata on meil kuulsaid leiutisi ja leiutajaid veel mitmeid.  Vanakooli tegijatest tahan esile tõsta sünteetilise kautsuki leiutajat Ivan Kondrakovi,  juukse ajamise masina leiutajat Eugen Hirve Võrumaalt  ja Vee Elektrolüüsi Seadme leiutajat Aleksander Kirmi. See on seade, mis suudab vett elektrolüüsida aluseliseks ja happeliseks. Aluseline vesi ehk siis elav vesi kasvatab mikroobe, happeline ehk surnud vesi seevastu aga tapab neid.  Hr. Kirmi nimele kuulub ühtekokku 36 leiutist, millest pooled on kasutusel. Märkimisväärne on veel asjaolu, et just see leiutis nr.2932 kanti taastatud Eesti Vabariigi Patendiameti registrisse esimesena 9.Aprillil 1996. Samuti tuleb ära nimetada meie tublisi teadlasi : kadunud Toom Pungast, Edvin Nugist, Mart Min’i ja leiutaja Hando Kruuvi Tartust. Viimaseks ehk siis kirsiks tordil oleks aga Martsipani retsept, mis pärineb Tallinna Raeapteegist XV sajandil. Martsipan olla hea rohi kõigile murtud südametele  … 

   

  * Kui sul on parandusi või ettepanekuid, siis anna teada  aadressil : leo@leiutaja.com  Täiendaksin seda listi hea meelega veelgi kui midagi asjalikku välja tuleb 🙂

  Leidur Leo podcast · 10 parimat Eesti leiutist läbi aegade

  ©  Leo Siemann 2020